Startupy biotechowe mogą wejść do USA dzięki NCBR

Grafika zawiera logotyp Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, biały napis na niebieskim tle

NCBR po raz kolejny było partnerem konferencji CebioForum, aby pokazać jak oferta Centrum odpowiada na potrzeby polskiej branży biotechnologicznej. W tej edycji skupiliśmy się na przedstawieniu możliwości skalowania biznesów w USA.

Eksperci Centrum wsparli wydarzenie swoją wiedzą i doświadczeniem. W panelu pn. „How to enter US market” wziął udział Andrzej Wajs, koordynator projektu z Działu Współpracy Międzynarodowej. Z kolei dr n. med. Anna Czarnecka z Działu Zarządzania Strategicznego, ekspertka z obszarów biotechnologii, farmacji i nauk medycznych, reprezentowała Centrum w gronie jurorów, którzy wyłonili laureatów nagrody CebioForum. Tegoroczna edycja wydarzenia miała miejsce 26-27 marca br. w Warszawie.

CEBioForum w swoim odświeżonym formacie skupia się na wykorzystaniu swojego 20-letniego doświadczenia we wsparciu polskiego sektora life sciences. Jako platforma networkingowa współpracuje z polskimi i zagranicznymi podmiotami w celu długofalowego ich rozwoju i współpracy.

Od 20 lat Central European BioForum organizuje znane na arenie międzynarodowej Targi dla sektora biotechnologicznego. Co roku bierze w nich udział ponad 100 wystawców i ok. 2000 uczestników. CEBioForum wspiera tym samym rozwój polskiego sektora biotech-pharma, wspomaga rozwój diagnostyki i przełomowych terapii, pomaga w nawiązywaniu współpracy międzynarodowej i stanowi miejsce spotkań środowisk akademickich i biznesowych.

Jak wejść na rynek amerykański

Pośród wielu różnorodnych tematów sesji znalazła się również debata o wyzwaniach i szansach z tytułu rozwijania swojego biznesu na rynku amerykańskim. Dyskutowali w niej: Mariusz Olejniczak, Prezes Zarządu WPD Pharmaceuticals, Łukasz Grabowski, Zastępca Dyrektora Centrum Eksportu PAIH, Alina Kononchuk, Events Planning Coordinator at Viseven, Andrzej Wajs – koordynator projektu z Działu Współpracy Międzynarodowej w NCBR oraz moderatorka Klaudia Szklarczyk – Smolana, Co-founder and CEO w Intelliseq.

Przedstawiciel NCBR mówił m.in. o tym jak publiczne środki wspierają rozwój m.in. branży biotech w USA na przykładzie NCBR-NAP czyli działania akceleracyjnego ze Stanem Nevada. Celem działania NCBR-NAP jest łączenie innowacyjnych ekosystemów Polski i Stanu Nevada poprzez akcelerację wyłonionych w konkurencyjnej procedurze, zarejestrowanych w Polsce, młodych firm technologicznych na rynku amerykańskim, przy skorzystaniu z doświadczenia mentorów ze Stanu Nevada i związanych z nimi instytucji.

– Warto nawiązywać kontakty za granicą i szukać dla siebie możliwości w USA. W maju polskie firmy wezmą udział w kolejnej edycji działania akceleracyjnego NCBR-NAP, by zaprezentować się przed amerykańskimi mentorami i inwestorami w Nevadzie i Kalifornii. Wyjazd z NCBR to okazja do zdobycia unikalnych doświadczeń w zakresie skalowania biznesu na rynku USA, nawiązania kontaktów z inwestorami, a także rozwijania relacji z amerykańskimi partnerami, których pomoc jest niezbędna dla powodzenia ekspansji na tamtejszym rynku – powiedział Andrzej Wajs, koordynator projektu.

W roku 2024 realizowana jest trzecia edycja działania, a nabór do następnej jest planowany na IV kwartał br.

– Rynek amerykański w porównaniu z europejskim często wymaga innego podejścia sprzedażowego czy promocyjnego. Pokazujemy to firmom biorącym udział w naszej akceleracji. Możesz mieć świetny pomysł, ale jeśli chcesz odnieść sukces w Stanach, powinieneś spotkać się z biznesmenami, którzy znają tamtejsze realia biznesowe. Możesz być zaskoczony ale jednocześnie wiele się nauczyć – wskazywał ekspert NCBR.

Działanie NCBR-NAP to atrakcyjna ścieżka finansowania i wsparcia biznesowego również dla startupów z branży biotech.

Zasłużeni w biotechu

Jak co roku wydarzenie zwieńczyła Gala CebioForum Awards, w kapitule której zasiadała ekspertka NCBR dr n. med. Anna Czarnecka. Nagrody CebioForum to konkurs dla branży life science mający na celu docenienie firm biotechnologicznych i osób z Europy Środkowej, których działalność wyróżnia się spośród podmiotów sektora life science. Wyróżnienia 2024 trafiły do następujących podmiotów w poszczególnych kategoriach: Biotreat Vascular, najbardziej innowacyjny startup; Accelmed, projekty R&D rozwijane przy współpracy firm i uczelni; prof. dr hab. Jacek Jemielity został wyróżniony jako najbardziej wpływowa osoba w branży a nagrodę specjalną Jury zdobyła firma SDS Optic. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.

Atrakcyjne wsparcie środków europejskich

Ciekawe możliwości rozwoju dla branży biotech oferują również konkursy realizowane w ramach środków z Funduszy Europejskich i programu Horyzont Europa.

Ogromną szansą jest Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027 – największy krajowy program wspierania innowacyjności. Za jego pośrednictwem do polskich firm trafi łącznie 7,9 mld euro. Łączna alokacja na wszystkie działania realizowane przez NCBR w ramach FENG na lata 2021-2027 wynosi 2,5 mld euro, czyli około 12 miliardów złotych. Tak więc budżet instytucji stanowi ponad 30% całego budżetu programu. NCBR uruchomi w tym roku zarówno konkursy bez ograniczeń tematycznych, jak też sprofilowane.

Z kolei w polu zainteresowań programu Horyzont Europa znajduje się m.in. przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, pomaga też osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju ONZ oraz pobudza konkurencyjność i wzrost gospodarczy Unii Europejskiej. Jest szansą dla firm, instytutów badawczych, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych do ubiegania się o granty w różnych dziedzinach. Projekty powinny dotyczyć współpracy międzynarodowej, innowacyjnych pomysłów i rozwiązywania ważnych problemów, wyzwań, przed którymi stoimy na co dzień w rozmaitych obszarach, takich jak np. zdrowie, energia, transport, przemysł czy rolnictwo.

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, działający w strukturach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wspiera uczestnictwo polskich podmiotów w Horyzoncie Europa, służąc na co dzień pomocą wszystkim potencjalnym beneficjentom. Pomocne informacje i kontakty można znaleźć na stronie KPK.

Źródło: Startupy biotechowe mogą wejść do USA dzięki NCBR – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – Portal Gov.pl (www.gov.pl)