– Witam Państwa bardzo serdecznie na już 17. edycji naszej konferencji poświęconej wzornictwu przemysłowemu. W tym roku chcemy rozmawiać o zrównoważonej przyszłości nas, naszych dzieci, wnuków i prawnuków. Zastanawiacie się pewnie jaka rola jest Urzędu Patentowego i własności intelektualnej w tym zagadnieniu, jak my możemy się włączyć w te procesy. Żyjemy w czasach kiedy zmiany klimatyczne zachodzą na naszych oczach; wystarczy spojrzeć na Polskę, gdzie zamiast czterech pór roku, mamy już tylko dwie – powiedziała 13 czerwca w Warszawie Prezes Edyta Demby-Siwek.
W Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych odbyła się 17. edycja Międzynarodowej Konferencji „Innowacyjność i kreatywność w gospodarce” pod tegorocznym hasłem „Projektowanie innowacji w kierunku zrównoważonego rozwoju”.
– Każdego roku na wysypiska trafia 280 mln ton plastikowych świeci, a odzyskujemy z nich tylko 9%. W samej Polsce na wysypiska trafia ok. 55 tys. ton odpadów z tzw. reklamówek. Na świecie jest ich aż bilion. To oznacza, że w każdej minucie korzystamy z blisko 2 mln torebek. Każdy z nas może coś zrobić dla ochrony środowiska. Kolejny przykład to odpady tekstylne – w Polsce powstaje ich ok. 2,5 mln ton. Nylon i poliester rozkładają się nawet 50 lat, podczas gdy bawełna zaledwie w miesiąc. Kolejny przykład to odpady żywnościowe, które generują największą skalę problemu. Zgodnie z FAO na świecie rocznie marnuje się aż 1,3 mld ton żywności, każdego dnia 3,5 mln ton. W samej Polsce marnujemy 4,8 mln ton, lecz jej 60% pochodzi z naszych gospodarstw domowych. Każdy z nas zatem wyrzuca rocznie ok. 75 kg żywności – podkreślała Demby-Siwek.
– Mam nadzieję, że innowacje i design pomogą w walce z zanieczyszczeniem planety. Głęboko w to wierzę. To będą czynniki które zwiększają szanse, że nie pozostawimy planety w niepogorszonym stanie. Niestety, na razie czynimy to każdego dnia. Co my możemy robić? Możemy zachęcać i nakierowywać na te sektory gospodarki związane z recyklingiem i ekologią. Co do zasady prawo własności intelektualnej powstało, aby zachęcać do czynienia inwestycji w innowacje, aby zapewniać zyski inwestorom. W Polsce także mamy istotny odsetek tzw. „zielonych” patentów, stanowią 15% wszystkich patentów udzielanych przez UPRP. Mamy także sporo „zielonych” wzorów przemysłowych – powiedziała Prezes.
Spotkanie było okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także do zainspirowania się do dalszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Żyjemy w czasach, w których wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem stają się coraz bardziej palące. W siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych udało się zebrać grono znakomitych projektantów, innowatorów, ekspertów, specjalistów i twórców polskich firm, z których możemy być dumni na cały świat.
Wystąpili szefowie i eksperci międzynarodowych organizacji własności intelektualnej, byli z nami specjaliści od ochrony własności intelektualnej, w tym zwłaszcza rzecznicy patentowi. Mogliśmy posłuchać i zobaczyć projektantów, którzy tworzą niebywale nowatorskie i zrównoważone rozwiązania – otwierające oczy Polakom, zamykając usta zagranicy. Byli z nami innowatorzy i przedsiębiorcy, którzy szanse na rozwój i zyski łączą w parze z produktami i usługami, a nawet zupełnie nowymi branżami, szanse na bardziej sprawiedliwy, wydajny i czysty świat. Cenną obecność prezentowali także przedstawiciele funduszy inwestycyjnych – to świadczy o prawdziwym zainteresowaniu rynku. Wreszcie byli z nami przedstawiciele administracji państwowej, co podkreśla realną chęć działania i wsparcie.
Nasze międzynarodowe wydarzenie odbywało się w partnerstwie ze Światową Organizacją Własności Intelektualnej (WIPO), Urzędem UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) i Giełdą Papierów Wartościowych (GPW), a pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Zapis wideo z tego wydarzenia można obejrzeć na naszym kanale na YouTube.