Zespół naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego prowadzi badania nad zastosowaniem sztucznej inteligencji (AI) oraz wielokryterialnych metod wspomagania decyzji (MCDA) w zamówieniach publicznych. Badanie ma na celu sprawdzenie możliwości optymalizacji procesu przetargowego, przez zmniejszenie czasu wymaganego na analizy oraz optymalizację wyboru z pomocą technologii i metod MCDA.
Zespoły merytoryczne oraz zakupowe
Poszukujemy przedstawicieli instytucji publicznych, którzy są gotowi wziąć udział w badaniu oraz testować proponowane technologie na wybranej przez siebie tematyce zamówienia publicznego. Idealna sytuacja to taka, w której zespół instytucji publicznej i tak pracowałby nad przygotowaniem dokumentacji zakupowej – OPZ, kryteria, treści umowy, a udostępniona w badaniu technologia oraz wsparcie zespołu naukowego służyłoby jako pomoc w realizacji tego postępowania.
Tezy badawcze:
- Efektywność sztucznej inteligencji w procesie zakupowym: Czy zastosowanie AI przyspiesza proces przygotowania dokumentacji przetargowej i czy jest w stanie poprawić jej jakość?
- Przydatność wielokryterialnych metod wspomagania decyzji: Czy stosowanie metod wielokryterialnych przyczynia się do lepszych i bardziej optymalnych wyborów w postępowaniach przetargowych?
Korzyści z udziału w badaniu:
- Wiedza, która przyda się dłużej niż trwać będzie samo badanie: Profesjonalne konsultacje i szkolenia z zakresu LLM oraz MCDA w konkretnym zastosowaniu – przetargu publicznym.
- Przyśpieszona analiza przedzakupowa: Udostępniona technologia umożliwi tworzenie nowej dokumentacji na bazie ponad 30 000 zamówień dotychczas zrealizowanych. Zamawiający w ciągu kilku minut uzyska informacje o kryteriach, zapisach OPZ czy umów stosowanych przez inne podmioty w tej samej tematyce postępowania.
- Dostęp do innowacyjnych narzędzi: Możliwość korzystania z zaawansowanych narzędzi AI opracowanych przez zespół badawczo-rozwojowy Uniwersytetu Szczecińskiego.
- Dowód innowacyjności: Instytucje uczestniczące będą mogły wykazać się nowoczesnym podejściem do zarządzania zamówieniami publicznymi i innowacyjną działalnością.
Przykłady analizy wykonanej przez AI
- Organizacja podróży służbowych
- Czy można uzyskać wymagania funkcjonalne oraz kryteria, podając swoje „idealne rozwiązanie”
Zgłoszenie
Zgłoszenia przyjmowane są przez FORMULARZ.
Więcej informacji można uzyskać pod adresem e-mail robert.krol@phd.usz.edu.pl. Można również umówić spotkanie online korzystając z serwisu kalendarzowego dostępnego pod adresem: https://calendly.com/robert-daniel-krol/projekt-badawczy-procuregenius.
Źródło: Wprowadzenie do badania – Uniwersytet Szczeciński (usz.edu.pl)