Czy liderzy nauki i wdrożeń potrafią mówić jednym językiem?

Grafika zawiera logotyp Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, biały napis na niebieskim tle

Spotkaniem z liderami nauki i wdrożeń Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zainaugurowało uruchomienie stałych platform networkingowych, które chcą pomóc w podniesieniu efektywności dialogu nauki z biznesem.

W czwartkowe popołudnie w Warszawie zebrali się naukowcy i przedsiębiorcy, aby ze sobą rozmawiać i lepiej się zrozumieć. Był to czas wymiany doświadczeń oraz intensywnych debat w kameralnym gronie, m.in. o tym, jakie czynniki utrudniają wdrażanie wyników badań w naszym kraju. Jedną ze zidentyfikowanych barier jest niska efektywność współpracy naukowców z przedsiębiorcami.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które ma już blisko 18-letnie doświadczenie we wspieraniu nowatorskich rozwiązań powstających dzięki zaangażowaniu jednostek naukowych i firm, w swojej nowej strategii stawia na wzmacnianie współpracy między tymi dwoma światami.  Jednym z kroków w tym kierunku jest zainicjowanie stałych platform networkingowych.

– Kto ma łączyć świat biznesu ze światem nauki, jeśli nie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju? – rozpoczął swoje przemówienie prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Chcemy budować wokół NCBR platformę służącą współpracy wszystkich środowisk zorientowanych na wzrost wskaźnika komercjalizacji wyników badań naukowych w naszym kraju. To bardzo ważne, ponieważ badania i rozwój mają przecież wpływ na wzrost gospodarczy Polski. Mam nadzieję, że z tych spotkań wyłoni się ośrodek myśli i dyskusji, ale także działań, które pozwolą nam połączyć naukę z i biznesem w twórczym dialogu, i że dialog ten będzie owocował zwiększeniem skali wdrożeń – dodał.

Jak nie potknąć się na drodze od laboratorium do rynku

Uczestnicy panelu dyskusyjnego „Od laboratorium do rynku” rozmawiali o uwarunkowaniach działań podejmowanych na styku nauki i biznesu, o tym, co w Polsce utrudnia wdrażanie wyników badań. Dyskusja toczyła się z perspektywy naukowca, który z sukcesem wdrożył wyniki swoich badań, perspektywy osoby wspierającej naukowców w komunikacji ich badań, uwzględniała także doświadczenia NCBR i spółki Akces NCBR.

– Na drodze do wdrażania wyników badań innowatorzy napotykają na bariery organizacyjne, prawne i finansowe – powiedział Andrzej Kempa z Działu Współpracy z Beneficjentem NCBR.

– Jedną z głównych barier jest brak wiedzy wśród polskich naukowców i przedsiębiorców, w jaki sposób skalować firmę. Często nie jesteśmy w stanie znaleźć nikogo, kto był już tam, gdzie my chcemy dojść. Dlatego warto byłoby stworzyć sieć przedsiębiorców, którzy chcieliby dzielić się swoją wiedzą z mniej doświadczonymi kolegami – zauważył dr inż. Tomasz Żernicki, naukowiec, innowator, biznesmen, współzałożyciel firmy Zylia.

–  W Akces NCBR miałem przyjemność pracować ze start-upami i mogę potwierdzić, że o ile wsparcie finansowe jest zawsze mile widziane, to niewątpliwie największą korzyścią dla młodych firm w naszych programach akceleracyjnych jest możliwość pracy z mentorami, którzy są praktykami biznesu – dodał Konrad Kosecki, który w spółce Akces NCBR odpowiada za przygotowywanie programów akceleracyjnych i współpracę ze start-upami.

– Jedną z głównych barier w dochodzeniu do wdrożeń może być nasze podejście. Od ponad 17 lat działa NCBR, rozwija się rynek innowacji w Polsce i jesteśmy w fantastycznym momencie. Mamy kapitał technologiczny, mamy zaangażowanych naukowców, administrację akademicką i rządową, która chce wspierać te procesy. Moim zdaniem czas na to, abyśmy szukali odpowiedzi na pytanie o to, jak to robić – ponieważ już są przykłady na to, jak to robić. Naukowcy zwracają mi na to uwagę, że chcieliby mieć dostęp do dobrych praktyk. Na przykład centra transferu technologii mają swoje sukcesy, ale nie wiemy, jakie mechanizmy za tym stoją. Obserwuję głód wiedzy. Skoro wiemy, jak to robić, czas zacząć to skalować – zauważyła Natalia Osica, założycielka i dyrektorka zarządzająca 'pro science’, której misją jest zwiększanie udziału naukowców w życiu gospodarczym kraju.

W drugiej części wydarzenia, po występie artystycznym Filip Wojciechowski Trio, zebrani wysłuchali wystąpień dr. inż. Tomasza Żernickiego, Piotra Krupy, Krzysztofa Zielińskiego oraz dr. inż. Dawida Nidzworskiego. Prelegenci dzielili się swoimi doświadczeniami zdobywanymi w kraju i za granicą, radami dla innowatorów oraz sugestiami zmian w polskim ekosystemie innowacji. Zwieńczeniem spotkania były trzy sesje networkingowe.

Źródło: Czy liderzy nauki i wdrożeń potrafią mówić jednym językiem? – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – Portal Gov.pl