14 marca 2025 roku odbył się finał konkursu „EKO-nomia rozwoju. Młodzi Liderzy zmian”, organizowanego w ramach projektu EduSmartGrowth Fundacji Warszawski Instytut Bankowości. Konkurs, którego celem było promowanie zrównoważonego rozwoju oraz innowacyjnych rozwiązań łączących ekologię z ekonomią, zgromadził uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Jako partner merytoryczny, Akademia Leona Koźmińskiego miała zaszczyt wspierać tę inicjatywę, której finał odbył się w Warszawie, a której uczestnicy zaprezentowali swoje pomysły na rzecz ekologii i odpowiedzialności ekonomicznej.
Do finału zakwalifikowało się sześć drużyn z różnych zakątków Polski, które zaprezentowały projekty mające na celu ochronę środowiska i poprawę jakości życia lokalnych społeczności. Zwycięzcy konkursu to drużyny z Bobowej i Mieczysławowa, które otrzymały granty w wysokości po 10 000 zł na realizację swoich projektów. Z kolei uczniowie ze Słupska zostali wyróżnieni warsztatami nt. ESG dla swojej szkoły.
Jury, w składzie m.in. Marta Klewińska z Akademii Leona Koźmińskiego, Michał Wróblewski z Santander Bank Polska oraz Ariel Wojciechowski z InPost Green City, miało trudne zadanie wybrania zwycięzców, oceniając projekty pod kątem innowacyjności, wykonalności oraz ich potencjalnego wpływu na lokalne społeczności.
„Z dumą wspieramy inicjatywy, które angażują młodych ludzi w realizację projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy konkursu pokazali, że troska o środowisko i odpowiedzialność ekonomiczna to nie tylko modne hasła, ale konkretne działania, które przynoszą wymierne korzyści. Akademia Leona Koźmińskiego od lat angażuje się w edukację dotyczącą ekologii i odpowiedzialności społecznej. Cieszymy się, że mogliśmy wspierać tę inicjatywę” – powiedziała Marta Klewińska, członkini jury konkursowego i reprezentantka uczelni.
Konkurs jest organizowany w ramach projektu edukacyjnego EduSmartGrowth, który ma na celu szerzenie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza wśród młodzieży i nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Organizowane są lekcje ogólnopolskie z ekspertami, audycje radiowe oraz dostęp do materiałów edukacyjnych, które wspierają nauczycieli w nauczaniu o ekologii i gospodarce opartej na zasadach zrównoważonego rozwoju.