W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wziął udział w 6. edycji projektu „Startupy w Pałacu” pod nazwą Innowacje Młodych.
Podczas spotkania uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie zaprezentowali nowatorską wyrzutnię ratowniczą „Life Gun”, a uczniowie Zespołu Szkół nr 6 im. Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu–Zdroju – symulator zajęć technicznych wykorzystujący wirtualną rzeczywistość, który pozwala na prowadzenie szkolenia w bezpiecznym dla użytkownika środowisku odwzorowującym laboratorium wysokich napięć.
– Dziękuję, że kombinujecie, dziękuję, że szukacie możliwości. Jesteście pokoleniem, które nie wyobraża sobie życia bez internetu, korzystajcie z tego – zachęcał Andrzej Duda młodych innowatorów.
Przypomniał, że promowanie talentów i innowacyjnej przedsiębiorczości jest wspierane od początku tej prezydentury. – Choć jest to bardzo trudna dziedzina i na całym świecie wiąże się z dużym ryzykiem, bo nie więcej niż 10 proc. startupowych przedsięwzięć osiąga sukces – dodał.
Prezydent zwrócił uwagę, że chociaż wiele przykładów spektakularnych karier płynie ze Stanów Zjednoczonych, aktywnie biorą w nich udział także innowatorzy polskiego pochodzenia. Jak przypomniał, w Pałacu Prezydenckim kilkakrotnie gościła Susan Wojcicki, córka wybitnego amerykańskiego fizyka polskiego pochodzenia Stanisława Wójcickiego, do której ponad dwadzieścia lat temu zgłosili się młodzi informatycy Siergiej Brin i Larry Page, by założyć w jej garażu firmę – Google Inc. Susan Wojcicki przez wiele lat była wiceprezesem Google’a, przez wiele lat – do lutego tego roku – kierowała też serwisem YouTube.
W Pałacu Prezydenckim gościł też urodzony pod Tarnowem Łukasz Nosek, który wyjechał jako dziecko z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Tu w czasie studiów poznał Elona Muska, rozpoczął z nim współpracę i dziś zajmuje wysokie stanowiska w grupach kapitałowych miliardera, prowadząc prace m.in. nad modułowymi reaktorami atomowymi.
Andrzej Duda wyraził nadzieję, że takie sukcesy będą udawały się także w naszym kraju. – Bardzo bym chciał, abyście tutaj działali, by tutaj Wasze firmy miały główne siedziby, bo kapitał ma ojczyznę – pamiętajcie o niej zawsze. Ale jednocześnie bądźcie otwarci na świat. Dzisiaj nie możemy zamykać się tylko do Polski – zaznaczył.
Partnerem wydarzenia był Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, którego przedstawiciele – Prezes Edyta Demby-Siwek oraz jej Zastępca Piotr Zakrzewski – uczestniczyli w spotkaniu.
Prezydentowi towarzyszyli m.in. Minister Piotr Ćwik – Zastępca Szefa KPRP, Dyrektor Generalny KPRP Barbara Brodowska-Mączka oraz Doradcy Prezydenta RP.
„Startupy w Pałacu” to cykliczny projekt, którego głównym celem jest wspieranie innowacyjnych polskich firm w poszukiwaniu możliwości rozwoju, w tym ewentualnych inwestorów, partnerów biznesowych i nowych rynków zbytu.
W ramach projektu organizowane były publiczne prezentacje najciekawszych inicjatyw biznesowych m.in. przed potencjalnymi inwestorami, szefami spółek Skarbu Państwa, przedstawicielami instytucji grantowych i organizacji typu venture capital.
Celem tegorocznej edycji wydarzenia jest zwrócenie uwagi na potencjał, jaki tkwi w młodych ludziach, na ich pomysłowość i kreatywność, które – odpowiednio zagospodarowane – mają realne szanse sprostać najważniejszym współczesnym wyzwaniom społecznym, cywilizacyjnym i kulturowym.
O poprzednich edycjach inicjatywy Prezydenta RP „Startupy w Pałacu”: