Trwają przygotowania do drugiego konkursu w programie „Badania i Innowacje” w zakresie badań stosowanych, finansowanego w ramach drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, czyli tzw. Funduszy Szwajcarskich. W naborze w 2025 roku obowiązywać będą dodatkowe warunki. Chodzi o zachęcenie przedsiębiorców do zacieśnienia współpracy ze Szwajcarią oraz zwiększenie transferu technologii pomiędzy krajami.
Pierwszym z nowych warunków jest wymóg dotyczący składu konsorcjum projektowego ubiegającego się o dofinasowanie. W skład każdego konsorcjum musi wchodzić co najmniej jedna firma z Polski i jedna ze Szwajcarii. Drugi nowy wymóg dotyczy udziału firm w całkowitym budżecie projektu. Koszty kwalifikowalne każdego przedsiębiorstwa muszą wynosić co najmniej 10% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu. Pokaże to rzeczywiste zaangażowanie przedsiębiorstw w projekty proponowane do finansowania. Wprowadzenie nowych warunków ma się także przyczynić do wzrostu innowacyjności projektów i podniesienia poziomu gotowości technologicznej (TRL) prowadzonych badań. Zwiększy również prawdopodobieństwo komercjalizacji wyników dofinansowanych projektów.
Oprócz nowych wymogów dotyczących konkursu 2025 roku planujemy utrzymać zasady, które obowiązywały w 2024 roku. O dofinansowanie z programu „Badania Naukowe i Innowacje” w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy mogą ubiegać się organizacje badawcze posiadające osobowość prawną w Polsce lub Szwajcarii oraz przedsiębiorstwa z siedzibą w jednym z krajów. Podobnie jak w 2024 roku nabór wniosków nie będzie ograniczony tematycznie. Badania planowane w ramach projektu muszą mieć charakter aplikacyjny i koncentrować się wyłącznie na zastosowaniach cywilnych. Budżet programu przewidziany w konkursie 2025 wynosi prawie 66 milionów złotych.
Ogłoszenie drugiego konkursu w ramach programu planujemy na I kwartał 2025 roku, a otwarcie naboru wniosków o dofinansowanie na II kwartał 2025 roku. Zachęcamy do wykorzystania tego czasu na znalezienie partnerów do projektów, nawiązanie współpracy i opracowanie planu działań. Poszukującym partnera projektowego polecamy narzędzie matchmakingowe B2Match. Ułatwia ono kontakt i nawiązywanie współpracy między podmiotami z Polski i Szwajcarii, które chcą wspólnie starać się dofinansowanie ze środków programu „Badania Naukowe i Innowacje”.
Trwa ocena merytoryczna wniosków w ramach konkursu w 2024 roku, ogłoszenie wyników zaplanowane jest na przełom roku.
Więcej informacji na temat Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy
Fundusze Szwajcarskie
Szwajcarsko-Polski Program Współpracy to fundusze przeznaczone przez Szwajcarię na rozwój naszego kraju, na podstawie uzgodnień z Unią Europejską. Obecna, druga już edycja, będzie realizowana do 2029 roku. Obejmuje ona program wsparcia rozwoju miast oraz Program Badania Naukowe i Innowacje, który wspiera badania podstawowe i stosowane. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju odpowiada za realizację programu w obszarze badań stosowanych we współpracy ze szwajcarską agencją ds. innowacji – Innosuisse.
Budżet programu wynosi 41,176 mln franków szwajcarskich, w tym 35 mln – wkład Szwajcarii oraz 6,176 mln – wkład Polski. Z programu Badania Naukowe i Innowacje w naborach na prowadzenie badań stosowanych będą mogły skorzystać, uczelnie wyższe, instytuty badawcze, inne podmioty prowadzące badania i zatrudniające badaczy oraz przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP.
Informacje o drugiej edycji Funduszy Szwajcarskich dla Polski
Chcesz być na bieżąco z ofertą NCBR dla innowatorów?
Dołącz do grona odbiorców naszego newslettera. zapisz się