Efekty współpracy naukowo-badawczej między Polską a Norwegią. Podsumowanie III edycji Funduszy Norweskich i EOG

Grafika zawiera logotyp Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, biały napis na niebieskim tle

Zapraszamy na konferencję podsumowującą Program „Badania stosowane”, która odbędzie się w czwartek 14 listopada 2024 roku w ADN Centrum Konferencyjnym w Browarach Warszawskich. Program „Badania stosowane” finansowany jest ze środków Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W kończącym się właśnie programie przeznaczono na polsko-norweskie projekty ponad 77,7 mln euro. Współorganizatorem konferencji jest Research Council of Norway, partner ze strony darczyńców.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną możliwości w ramach Funduszy Norweskich i EOG, przykłady zrealizowanych projektów oraz informacje o kolejnej edycji. W wydarzeniu wezmą udział polscy i norwescy naukowcy – beneficjenci programu, eksperci, przedstawiciele agencji rządowych i administracji publicznej. Uczestnicy konferencji opowiedzą m.in. jak budować stabilne partnerstwa w projektach aplikacyjnych, jak współpraca dwustronna wpływa na wyniki projektu oraz jakie są bariery transferu wiedzy z sektora akademickiego do biznesu, organizacji pozarządowych i sektora publicznego.

Szczegółowe informacje na temat konferencji i program: https://programmefinalconference.pl/

Program „Badania stosowane”

Fundusze Norweskie i EOG pozwalają od lat rozwijać międzynarodową współpracę na polu nauki. Realizowany przez NCBR program ma na celu podnieść  jakość badań stosowanych w Polsce poprzez wzmocnienie współpracy naukowo-badawczej między Polską a Norwegią, opartej na partnerstwie między organizacjami badawczymi i przedsiębiorstwami z obu krajów. W trakcie realizacji programu zorganizowano cztery nabory wniosków:

  1. POLNOR 2019 – wspólne polsko-norweskie projekty badawcze w następujących obszarach:
  • zdrowie i opieka społeczna
  • przemysł i technologie informacyjne
  • energia, transport i klimat
  • żywność i zasoby naturalne
  • rozwój społeczny i gospodarczy
  • pojazdy bezzałogowe

Wybrano 38 projektów do dofinansowania na kwotę 49,7 mln euro.

  1. POLNOR CCS 2019 – wspólne polsko-norweskie projekty badawcze w obszarze wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, w tym:
  • pełna analiza łańcucha wartości
  • nauki społeczne związane z wdrażaniem CCS
  • pilotażowe instalacje do magazynowania CO2
  • nowa wiedza, która ułatwi składowanie CO2 na dużą skalę
  • rozwój rozwiązań wychwytywania CO2 zintegrowanych z procesami energetycznymi i przemysłowymi

Wybrano 6 projektów do dofinansowania na kwotę 11,8 mln euro.

  1. Idealab – przełomowe, interdyscyplinarne projekty badawcze, tematyka konkursu: „Miasta przyszłości: usługi i rozwiązania”.

Kluczowym elementem formuły IdeaLab są interaktywne i intensywne warsztaty z udziałem uczestników z różnych dyscyplin i środowisk oraz zespół ekspertów zewnętrznych (mentorów i dyrektora) oraz interesariuszy, organizowane w celu wprowadzania nowych podejść do wyzwań badawczych na określony temat. Wybrano 6 projektów do dofinansowania na kwotę 10,5 mln euro.

  1. Small Grant Scheme 2020 – fundusz małych grantów dla kobiet-naukowców w stosowanych naukach technicznych. Wybrano 31 projektów do dofinansowania na kwotę 5,7 mln euro.

Projekty były realizowane w latach 2020-2024 przez około 1650 naukowców.

Najbardziej twórcze rozwiązania powstają w efekcie współpracy osób z różnych środowisk. Program „Badania stosowane” jest właśnie taką płaszczyzną wymiany doświadczeń. Dodatkowo spotykają się na niej osoby z różnych krajów, dzięki czemu projekty mają większy potencjał do osiągnięcia sukcesu na arenie międzynarodowej – mówi prof. dr hab. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Więcej informacji o Programie „Badania stosowane”

Fundusze Norweskie i EOG

Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli tzw. Fundusze Norweskie i EOG, są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Głównym ich celem jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami.

Więcej informacji o Funduszach Norweskich i EOG

Zapraszamy do śledzenia transmisji online:

Wideo

Źródło: Efekty współpracy naukowo-badawczej między Polską a Norwegią. Podsumowanie III edycji Funduszy Norweskich i EOG – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – Portal Gov.pl