AstroCeNT, czyli Centrum Naukowo-Technologiczne Astrofizyki Cząstek, otrzymało 15 milionów euro na realizację projektu w ramach Międzynarodowych Agend Badawczych prowadzonych przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. W konsorcjum realizującym badania w zakresie fal grawitacyjnych i ciemnej materii bierze udział także Centrum Łukasiewicz.
AstroCeNT to jednostka powołana do prowadzenia badań naukowych i technologicznych w dziedzinie astrofizyki cząstek elementarnych, skoncentrowanych na eksploracji ukrytego Wszechświata. Dodatkowym celem jej działania jest utworzenie w Polsce nowego międzynarodowego centrum doskonałości w tej dziedzinie. Będzie ono prowadziło wysokiej jakości interdyscyplinarne badania oraz działania rozwojowe, szczególnie w zakresie poszukiwania ciemnej materii i badania fal grawitacyjnych.
Potencjalne korzyści wynikające z tych prac obejmują zarówno rozwój nauki, jak również innowacyjnych technologii o wysokim potencjale zastosowań w przemyśle i medycynie. To duża szansa na rozwój sektora high-tech w polskiej gospodarce. Odkrycia mogą służyć między innymi zrozumieniu czarnej materii, neutrin i fal grawitacyjnych.
W ramach projektu pracownicy Łukasiewicza będzie wspierać AstroCeNT w tworzeniu nowego centrum, ale także służyć radą przy transferze technologii do gospodarki. Wysokość otrzymanego finansowania do aż 15 milionów euro.
AstroCeNT to wielka szansa dla polskiej nauki ponieważ wzmacniamy pozycję Polski na płaszczyźnie międzynarodowej. Nowy projekt pozwoli stworzyć nowy ekosystem interdyscyplinarnej innowacji z kluczowymi partnerami z Europy i ze świata. Cieszymy się, że w gronie konsorcjantów znalazło się Centrum Łukasiewicz, a tym samym Sieć Badawcza Łukasiewicz.
Rafał Łukasik, dyrektor Departamentu Badań i Innowacji w Centrum Łukasiewicz
Projekt ten stanowi nową jakość w Łukasiewiczu, ponieważ badania podstawowe realizowane przez centrum doskonałości, takie jak AstroCeNT + będą mogły być komercjalizowane przy ścisłej współpracy z naszymi instytutami.
Obecnie w AstroCeNT działa sześć grup badawczych zajmujących się różnymi tematami: systemami SiPM dla astrofizyki cząstek i fizyki medycznej, czujnikami sejsmicznymi, elektroniką oraz gromadzeniem i przetwarzaniem danych, ultrapure SiPM i powiązaną elektroniką odczytową, informatyką naukową i technologią informacyjną oraz astrofizyką cząstek.
Źródło: Centrum Łukasiewicz pomoże badać fale grawitacyjne i ciemną materię (lukasiewicz.gov.pl)